Brzuch

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej – czy na pewno dobrze dbasz o jej higienę?

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej – czy na pewno dobrze dbasz o jej higienę?
Informacja prasowa Warszawa, 19 marca 2018 r. Czy wiesz, że zaniedbywanie higieny jamy ustnej może wpłynąć niekorzystnie na zdrowie całego organizmu? Zły stan dziąseł i

Informacja prasowa
Warszawa, 19 marca 2018 r.

Czy wiesz, że zaniedbywanie higieny jamy ustnej może wpłynąć niekorzystnie na zdrowie całego organizmu? Zły stan dziąseł i zębów podwyższa ryzyko zachorowalności na niektóre choroby niezakaźne, takie jak np. cukrzyca czy nowotwory. Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej przypadający 20 marca to dobra okazja, aby przypomnieć sobie, jak prawidłowo dbać o higienę tej części ciała.

Wystarczy poświęcić kilka minut dziennie, aby właściwie zadbać o higienę jamy ustnej, a w dłuższej perspektywie, także o zdrowie całego organizmu. Skracając czas mycia zębów czy ograniczając liczbę stosowanych produktów do higieny (nieużywanie płynu do płukania czy nici dentystycznych), narażamy się na pogorszenie kondycji naszych zębów, dziąseł oraz błony śluzowej. Jak zatem odpowiednio zadbać o higienę jamy ustnej?

Po pierwsze: odpowiednie mycie zębów
Szczotkowanie zębów powinno odbywać się po każdym posiłku, a przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Na tę czynność należy poświęcić co najmniej 2-3 minuty. Tyle czasu jest bowiem potrzebne, aby składniki zawarte w paście do zębów zaczęły działać oraz aby oczyścić dokładnie powierzchnię każdego zęba. Pielęgnację warto również uzupełnić o stosowanie płynu do płukania jamy ustnej. Nie zastąpi on szczotkowania zębów, jednak może dotrzeć do miejsc, których nie udało nam się oczyścić za pomocą szczoteczki. Będzie również dodatkowym zabezpieczeniem przed nieświeżym oddechem czy powstawaniem kamienia nazębnego.

Dlaczego codzienne mycie zębów jest tak istotne? Tuż po umyciu, na zębach od razu zaczyna tworzyć się płytka nazębna, która początkowo zbudowana jest z substancji zawartych w ślinie, później tworzą ją także bakterie z przyjmowanych pokarmów oraz napojów. Można ją usunąć jedynie mechanicznie, czyli przy pomocy szczoteczki do zębów lub nici dentystycznej. Nieusuwana przyczynia się do powstania kamienia nazębnego, próchnicy oraz zapalenia dziąseł.

A to już wiesz?  Totalny must have na siłownię!

Po drugie: reagowanie na ból i dyskomfort
Kiedy pojawiają się niewielkie dolegliwości ze strony jamy ustnej, które nie powodują silnego bólu, a „jedynie” dyskomfort, często nie reagujemy – czekamy, aż objawy same ustąpią. Jest to niestety poważny błąd. Nie wolno ignorować nawet najdrobniejszych zmian w jamie ustnej, gdyż mogą się one przerodzić w poważniejszy problem.
W przypadku wystąpienia zmian zapalnych na błonie śluzowej dziąseł w postaci drobnej nadżerki lub afty, można zastosować miejscowo działające leki przeciwzapalne i przeciwbakteryjne (jak np. Sachol Aftigel), a także płukać jamę ustną sodą oczyszczoną, szałwią lub płynami odkażającymi.
Jeśli pojawi się krwawienie, obrzęk, świąd czy zaczerwienienie dziąseł mogą to być objawy zapalenia dziąseł. Przyczyną tej choroby jest nagromadzona płytka nazębna, powstała w wyniku niedokładnego szczotkowania zębów. Leczone odpowiednio zapalenie dziąseł jest odwracalne, jednak nieleczone może doprowadzić do poważniejszych chorób przyzębia. W takim wypadku należy zgłosić się do lekarza i zastosować zalecenia dotyczące właściwych metod higieny jamy ustnej. Leczenie zapalenia dziąseł może być wspierane zastosowaniem leku o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym oraz odkażającym, który nie tylko zmniejszy ból, ale również zniweluje przyczynę zakażenia.
O właściwą pielęgnację i zdrowie jamy ustnej warto dbać nie tylko w okolicach Światowego Dnia jej Zdrowia. Odpowiednia higiena, jak również regularne wizyty u stomatologa, to podstawa zachowania dobrego stanu zębów, dziąseł oraz błony śluzowej.
W celu ograniczenia bolesnych objawów i pieczenia w jamie ustnej spowodowanych aftami zaleca się stosowanie żelu Sachol Aftigel, który tworzy ochronną warstwę pokrywającą zmiany oraz sprzyja procesowi odnowy nabłonka jamy ustnej.
Dodatkowe informacje
Sachol Aftigel pomaga w leczeniu aft, aftowego zapalenia jamy ustnej i mikrozmian w jamie ustnej wywołanych przez protezy i aparaty ortodontyczne. Wyróżnikiem Sachol Aftigel jest bogaty skład, zawartość naturalnych składników roślinnych oraz brak konserwantu – chlorku benzalkoniowego. Naturalne składniki, takie jak: wąkrota azjatycka, aloes, tamaryndowiec indyjski oraz wyciąg z pieprzowca chińskiego sprzyjają odnowie uszkodzonego nabłonka.
Przed użyciem należy zapoznać się z instrukcją użycia wyrobu medycznego Sachol Aftigel.

A to już wiesz?  Okulary przeciwsłoneczne według Polaka – dobre i tanie? Wyniki najnowszego raportu

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy