Brzuch Wrzody żołądka

Wrzody żołądka

Fakt, że soki żołądkowe nie trawią ścian żołądka, jest jedną z frapujących zagadek fizjologicznych. Znanych jest kilka mechanizmów zabezpieczających ściany żołądka przed działaniem jego soków

Fakt, że soki żołądkowe nie trawią ścian żołądka, jest jedną z frapujących zagadek fizjologicznych. Znanych jest kilka mechanizmów zabezpieczających ściany żołądka przed działaniem jego soków trawiennych. Komórki śluzówki wydzielają śluz o odczynie zasadowym, który częściowo neutralizuje działanie soków żołądkowych w pobliżu wyściółki żołądka.

Nabłonkowe komórki wyściółki tworzą tworzą warstwę komórek bardzo ściśle do siebie przylegających. Szczelne połączenie międzykomórkowe zapobiegają penetracji soków trawiennych do śluzówki jako takiej. Uszkodzone komórki nabłonka są natychmiast zastępowane nowymi.

Żywot komórki nabłonkowej w śluzówce nie jest długi: zwykle nie trwa dłużej niż trzy dni. Komórki te są stale odrzucane i zastępowane nowymi, w tempie ok. 0,5 mln w ciągu minuty. Mechanizmy te czasem jednak zawodzą i mały fragment wyściółki żołądka może ulec strawieniu, pozostawiając niewielki ubytek lub wrzód żołądka.

hastagi na stronie:

#wrzody zoladka #pęknięty wrzód #pękające wrzody #pękające wrzody żołądka #pękające wrzody objawy #pęknięte wrzody #wrzody zoladka objawy #pęknięty wrzód objawy #mechanizmy zabezpieczające ściany żołądka #pęknięty wrzód żołądka

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy