Gdy dokucza kolka

Kolka objawia się charakterystycznym bólem w dole brzucha. Do przyczyn powstawania kolki zalicza się: połknięcie przez niemowlę zbyt dużych ilości powietrza, przekarmienie, niedokrwienie, uczulenie wywołane upośledzeniem funkcji błony śluzowej jelita oraz choroby narządów jamy brzusznej.

Podejrzewa się również, że przyczynia się do tego karmienie piersią, podczas gdy matka na co dzień odżywia się niezbyt zdrowymi produktami, jak: kofeina, papierosy, krowie mleko, sery, alkohol, gazowane napoje i ostre przyprawy dodawane do potraw, jak np. chili i curry.

030983.JPG

Nietrudno rozpoznać kolkę u dziecka, gdyż pojawia się z reguły pod wieczór, a dziecko głośno przy tym płacze, podciąga nóżki do brzuszka, który jest powiększony i twardy, bo całkowicie naprężony. Kolka pojawia się u niemowlaków już w pierwszych dniach jego życia. Jej objawy ustępują po kilku godzinach. Następuje to w momencie, gdy dziecko wydala kał lub pozbywa się gazów, gromadzących się w jego jelitach. Gdy dziecko dopadnie już kolka, trzeba je położyć na kolanie, na butelce z gorącą wodą, rozmasować jego plecki, aby przynieść mu ulgę lub przytrzymać w pozycji pionowej.

Jednak zamiast niwelować skutki, najlepiej jest im w ogóle zapobiegać – i to przede wszystkim przez prawidłowe karmienie piersią, gdyż jeśli robi się to źle, to dziecko połyka zbyt dużo powietrza, które gromadzi się w jego brzuszku – radzą lekarze.

Taką złą pozycją jest z pewnością pozycja leżąca. Bo jeśli dziecko karmione jest w pozycji pionowej, to nie połyka już tyle samo powietrza, w związku z tym tak też powinno się robić. Po samym karmieniu, przewijaniu i przebraniu, dziecko trzeba położyć na prawym (nie na lewym!) boku, aby spokojnie wypuściło powietrze, które wciąż znajduje się w jego brzuszku, a ważne jest, by te nie dostało się dalej do jelit, bo to bezpośrednio wywołuje powstawanie kolki. U dorosłych kolka zdarza się szczególnie w przypadku, gdy zjadają coś lub piją tuż przed dużym wysiłkiem fizycznym, na przykład zawodami sportowymi. Ból jest wtedy tak silny, że nie są w stanie kontynuować zaplanowanych ćwiczeń.

Dlatego podstawową zasadą w tym przypadku jest to, aby nic nie jeść ani nie pić przynajmniej na czas jakiejś godziny przed większą aktywnością ruchową, kiedy wiemy, że nasze mięśnie „dostaną nieźle w kość”. Uniwersalną metodą zwalczania objawów kolki jest picie naparu z nasion kopru lub kopru włoskiego, jednak w przypadku niemowlaków dużo ważniejsze od jakichkolwiek herbatek z kopru jest ich prawidłowe karmienie.
Marta Akuszewska

hastagi na stronie:

#woda w kolanie ? #kolka u dorosłych #kolka u dorosłych objawy

Authors
Top