Brzuch Choroby żołądka

Uszkodzenia błony śluzowej żołądka mogą stać się przyczyną nowotworu

Chorzy z wrzodami wiosną zaopatrują się w różne mikstury i medykamenty, które likwidują, pieczenie, ssanie, bóle brzucha. – Wrzody żołądka czy dwunastnicy nie uaktywniają się

Chorzy z wrzodami wiosną zaopatrują się w różne mikstury i medykamenty, które likwidują, pieczenie, ssanie, bóle brzucha.

– Wrzody żołądka czy dwunastnicy nie uaktywniają się na wiosnę, a jedynie są przez nas gorzej tolerowane – wyjaśnia lek. med. Tadeusz Mazurek.

W odstawkę idą schabowe i golonki. Zastępują je kasze i grysiki. Czy to skuteczne antidotum na dolegliwości?

– To zależy od zaawansowania choroby i kuracji schorzeń związanych z przewodem pokarmowym – mówi lek. med. Tadeusz Mazurek, kierownik Poradni Gastroentorologicznej w Centrum Medycznym “Medicor” w Rzeszowie.

1178101_white_and_yellow_daisiesBo wiosna choć sprzyja radosnym nastrojom, daje się mocno we znaki naszym organizmom. Jesteśmy osłabieni, apatyczni i rozdrażnieni. Alergicznie reagujemy na niepowodzenie. Nęka nas bezsenność. Nasz system odpornościowy jest słaby. Dają znać ubytki minerałów i witamin.

– Trzeba jednak pamiętać, że wrzody żołądka czy dwunastnicy nie uaktywniają się w tych właśnie okresach, a jedynie są przez nas gorzej tolerowane – wyjaśnia lek. med. Tadeusz Mazurek, kierownik Poradni Gastroentorologicznej w Rzeszowie.

Do niedawna jeszcze za winowajcę uaktywniania się wrzodów uważano złą dietę i stres. Obecnie wiadomo, że sprawcą choroby wrzodowej jest bakteria, tzw. Helicobacter pylori.

Ale jej obecność w organiźmie nie zawsze oznacza, że ktoś cierpi na owrzodzenia.

W grupie 60 proc. osób zdiagnozowanych, zaledwie u 10 proc. obecność tego drobnoustroju oznaczała wrzodową chorobę.

Do niedawna jeszcze zakazane dla wrzodowców papryka i pieprz niekoniecznie muszą zniknąć z ich codziennego menu. Kofeina, czy inne używki, jeśli już, powinny być stosowane w umiarkowanych ilościach i co ważne, po jedzeniu.

Tak naprawdę, organizm sam odrzuci to, czego nie toleruje.

Trzeba pamiętać i o tym, że uszkodzenia błony śluzowej żołądka, nie leczone mogą stać się przyczyną nowotworu.

Sięganie na własną rękę po ogólno dostępne mikstury i farmaceutyki na krótko złagodzi dyskomfort związany z chorobą wrzodową. W przypadku pojawienia się zgagi, braku apetytu, ssania w żołądku, czy ostrego bólu po jedzeniu, warto odwiedzić lekarza.

Do lekarskich gabinetów coraz częściej trafiają dziś pacjenci z tzw. refluksem żoładkowo – przełykowym. Jest to jedna z groźniejszych chorób przewodu pokarmowego.

Kiedy po przebudzeniu czujemy pieczenie w przełyku, budzimy się z posmakiem goryczy w jamie ustnej, można podejrzewać, że staliśmy się jedną z jej ofiar.
Główną jej przyczyną jest cofanie się treści żołądkowej, wraz obecnym tam kwasem solnym, do przełyku.

Sukcesywnie atakowany ostrymi substancjami początkowo może spowodować niewinną zgagę. Chwilę później w przełyku pojawią się owrzodzenia. Przełknięcie czegokolwiek, stanie się niemożliwe, bez uczucia duszenia, czy dławienia.

– To znak, że nasze kłopoty wrzodowe zaczęły się na dobre – przestrzega lek. med. Tadeusz Mazurek, kierownik Poradni Gastroentorologicznej w Rzeszowie.

źródło: http://www.nowiny24.pl Grażyna Woźniak

hastagi na stronie:

#gorzko w ustach #gorycz w ustach #gorzko w ustach przyczyny #gorycz w ustach po jedzeniu #pieczenie w ustach przyczyny #gorzko w buzi #pieczenie w żołądku przyczyny #gorycz w ustach przyczyny #gorzko w ustach po jedzeniu #gorzko w jamie ustnej

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy