Parę słów na temat różnych diet

Mówi się, że tyle, ile ludzi na ziemi, tyle też diet. I być może jest w tym trochę prawdy, ponieważ faktycznie jest ich od wyboru, do koloru, czego dusza zapragnie, i właściwie każdy z nas jest w stanie znaleźć odpowiednią dla siebie. I każdy też powinien to uczynić. Niemniej jednak w ogólnej klasyfikacji wyróżnia się sześć głównych rodzajów, które w dalszej kolejności dzielą się na wiele innych, mianowicie są to: diety tłuszczowe, węglowodanowe, jednoskładnikowe, małoenergetyczne, owocowo-warzywne oraz ze wspomaganiem się gotowymi preparatami odchudzającymi.

030979.JPG

To był oczywiście ogólny podział tylko i wyłącznie tych diet, które doprowadzają do spadku masy ciała, ale nie można zapomnieć również o wielu innych rodzajach diet, jak zdrowotne, rekonwalescencyjne, przy konkretnych dolegliwościach, a także… te, które mają spowodować przytycie (a są takie!). Teraz może parę słów na temat każdego z wymienionych powyżej rodzajów diet odchudzających.

Tak więc, zacznijmy może od diet tłuszczowych. Diety tłuszczowe? Nonsens – wydaje się. A tymczasem przy dużym udziale tłuszczu w pożywieniu i ograniczeniu spożycia węglowodanów można doprowadzić do spadku masy ciała poprzez spalenie całej zawartości dostarczonego tłuszczu. Diety zawodne, bo niezdrowe i zabójcze dla organizmu – zagrożenie zawałami, miażdżycami i chorobami niedokrwiennymi serca.

Teraz coś nie coś na temat diet węglowodanowych. W dietach tego rodzaju podstawą codziennego menu są produkty bogate w węglowodany (np. ziemniaki, makarony i ryż), z absolutnym wyłączeniem tłuszczu. Ponieważ ten typ żywności zawiera dużo substancji balastowych, skutecznie tłumi uczucie głodu. Uzupełnieniem diet węglowodanowych jest chude mięso (np. drobiowe) lub ryby. Diety węglowodanowe są zazwyczaj korzystne dla organizmu, o ile są oczywiście rozsądnie przeprowadzane.

Diety jednoskładnikowe charakteryzują się tym, że w codziennym menu bez ograniczeń znajduje się jeden rodzaj produktu. Ponieważ na skutek jednostronnego żywienia mogą wystąpić stany niedoborowe pociągające za sobą zaburzenia zdrowotne, diety te nigdy nie mogą być stosowane przez dłuższy czas, a także bezwzględnie wymagają wcześniejszego omówienia z lekarzem – dietetykiem.

Diety małoenergetyczne są dużo bardziej zdrowe, ponieważ mimo, że dostarczają dużo mniej kalorii niż zwykle, ale za to są dużo bardziej różnorodne, a więc zapewniają niezbędne dla organizmu składniki, których nigdy nie może zabraknąć w naszym codziennym menu. Również po zakończeniu kuracji po niewielkim podwyższeniu wartości kalorycznej posiłków można kontynuować taki sposób odżywiania. Jest to nawet bardzo zalecane jako łatwy sposób utrzymania uzyskanej wagi i uniknięcia efektu jo-jo.

Jeśli zaś chodzi o diety wspomagane preparatami odchudzającymi, to trudno mówić o pozytywnych skutkach takiej kuracji, po której bardzo często dochodzi do wystąpienia efektu jo-jo, a więc ponownego przyrostu wagi, a poza tym należy wiedzieć, że preparaty te nie są tanie, jeśli są faktycznie skutecznie. Te tanie zaś, z reguły łatwo dostępne, i na dodatek bez recepty, wyrządzają dużo więcej szkody niż pożytku. Nie można bowiem zapominać, że są to leki, które nigdy nie pozostają obojętne dla wątroby. Jeśli jednak już musimy się zdecydować na jakiś preparat, to zdecydowanie lepiej zamiast tabletek sięgać po produkty w proszku, płynie lub granulacie, ponieważ są szybciej wchłaniane i nie wyrządzają tyle szkód dla naszego układu trawiennego. Pozostał jeszcze do krótkiego omówienia ostatni rodzaj diet, a więc diety owocowo-warzywne. I chyba najlepsze dla naszego organizmu. Główną rolę odgrywa w nich określony gatunek owoców lub warzyw.

Ich pozytywne działanie polega na wspomaganiu oczyszczania organizmu, przez co odciążony zostaje układ krążenia, poprawiona przemiana materii oraz wzmocniony układ odpornościowy. Diety te jednak nie mogą nigdy trwać zbyt długo, ponieważ nie zapewniają pełnego zaspokojenia potrzeb pokarmowych.

Dobrze jest raz w tygodniu wyznaczyć sobie dzień, w którym je się tylko warzywa lub owoce. Jeśli ktokolwiek nie potrafi od razu przystąpić do diety, może się do niej stopniowo przygotowywać przez spożywanie raz w tygodniu tylko owoców lub warzyw. To tak pokrótce na temat działania na nasz organizm różnych diet odchudzających.

Trzeba jednak wiedzieć, że żadna, nawet ta najzdrowsza i najbardziej skuteczna dieta nie przyniesie nam rezultatów, jeśli przeprowadzimy ją nieumiejętnie i bez rozsądku!
Marta Akuszewska

hastagi na stronie:

#terra slim odchudzanie #tera slim na odchudzanie

Authors
Top