Ból brzucha – alergia

Ból brzucha jest jedną z dolegliwości, która może utrudniać życie nie tylko dorosłym, ale i małym dzieciom. Na częste bóle brzucha, kolki, cierpią już noworodki. Kiedy często boli brzuch, i nie jest to sytuacja jednorazowa, trzeba udać się do lekarza, który powinien zlecić stosowne badania. Kiedy pojawi się ostry ból brzucha, nawet jednorazowo, lepiej także udać się do lekarza.

Może być to jakaś nagła sytuacja, które wymaga natychmiastowej operacji. Na szczęście, nie każdy ból brzucha ma takie podłoże, które związane jest z koniecznością natychmiastowej interwencji chirurgicznej. Przyczyn bólu brzucha można upatrywać też w diecie. Właściwie: w alergii pokarmowej na dany składnik.

Kiedy często boli brzuch, i zwykle dzieje się to po spożyciu danego produkt, powiedzmy o tym lekarzowi. Trzeba zrobić testy alergiczne, które wykażą, na co jesteśmy uczuleni. Alergia pokarmowa może być bardzo groźna, lepiej więc unikać togo, co uczula.

Istnieją dwa rodzaje nadwrażliwości pokarmowej. Jedną z nich jest właśnie alergia pokarmowa, jako uczulenie na niektóre produkty czy składniki pokarmowe. Drugi rodzaj to nietolerancja, w której można stwierdzić upośledzenie mechanizmów metabolicznych. Przykładem może być niedobór enzymów rozkładających dany składnik pokarmowy.

Alergię pokarmową dzielimy na dwie grupy. W przypadku pierwszej mamy reakcję alergiczną, w której jest podwyższony poziom przeciwciał IgE. Te przeciwciała biorą udział w odpowiedzi immunologicznej na alergen. Możemy tu zaliczyć np. alergię na mleko, truskawki, jajka, orzeszki ziemne. Druga grupa alergii pokarmowej jest już bez udziału przeciwciał IgE. Przykładem może być choroba trzewna – celiakia. W takim przypadku jest nadwrażliwość na gluten, zawarty w produktach zbożowych.

Ból brzucha może być tylko jednym z objawów alergii. Pozostałe mogą być bardzo różne. Od słabych i mało znaczących, po takie, które zagrażają życiu i zdrowiu. Jeśli mamy podejrzenie, że choroba alergiczna dotyczy nas, czy kogoś z otoczenia, trzeba udać się do lekarza.
mks

hastagi na stronie:

#ból brzucha po zjedzeniu jabłka #ból brzucha po jabłkach #ból brzucha po zjedzeniu jajek #bl brzucha po lewej stronie #yhs-fullyhosted_003 #ból brzucha po jajkach #ból brzucha po jabłku #brzuch brzuch #ból brzucha po truskawkach #alergia ból brzucha

Authors

Related posts

Top