Brzuch

Probiotyki? Tak – biorę, ale nie wiem co

Probiotyki? Tak – biorę, ale nie wiem co
Warszawa, 22 czerwca 2018 Informacja prasowa „Probiotyk – wybieram świadomie” Probiotyki? Tak – biorę, ale nie wiem co Czy wszystkie probiotyki są skuteczne? Dlaczego należy

Warszawa, 22 czerwca 2018
Informacja prasowa
„Probiotyk – wybieram świadomie”

Probiotyki? Tak – biorę, ale nie wiem co

Czy wszystkie probiotyki są skuteczne? Dlaczego należy zwracać uwagę na skład preparatu? Co to znaczy, że działanie probiotyków jest szczepozależne? Kiedy warto je stosować? Na te i wiele innych pytań odpowiadają eksperci kampanii edukacyjnej „Probiotyk – wybieram świadomie”, która właśnie ruszyła.
Pomimo, iż termin „probiotyki” jest powszechnie znany – spotkało się z nim aż 91% respondentów badania opinii przeprowadzonego w maju 2018r. , wiedza o zastosowaniu tych preparatów, ich szczepozależności i właściwościach działania nadal jest niedostateczna. Tylko co czwarty ankietowany, przy wyborze probiotyku kieruje się jego jakością!
Właściwości probiotyków są szczepozależne. Zarówno skuteczność, jak i bezpieczeństwo każdego z nich powinny być oceniane oddzielnie. Nie można odnosić danych dotyczących skuteczności jednego probiotyku na inne, nawet pokrewne. Przy wyborze konkretnego preparatu powinniśmy zwracać uwagę na jego udokumentowane działanie potwierdzone badaniami – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Hanna Szajewska, ekspert kampanii „Probiotyk – wybieram świadomie”.
Jak wynika z badania opinii społecznej, 56,7% Polaków stosuje probiotyki, co nie jest jednoznaczne z tym, że wiemy, co bierzemy. Podstawową i najważniejszą kwestią przy wyborze preparatu jest szczepozależność – co oznacza, że każdy szczep działa inaczej i w każdym przypadku należy probiotyk dobierać indywidualnie, szczególnie w terapii chorych cierpiących na schorzenia układu pokarmowego tj.: wrzodziejące zapalenie jelita grubego, chorobę Leśniowskiego – Crohna, czy zespół jelita drażliwego (IBS) – dodaje prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, ekspert kampanii „Probiotyk – wybieram świadomie”.
Aż 63% respondentów badania opinii kojarzy probiotyki z produktami niezbędnymi do stosowania w trakcie i po antybiotykoterapii oraz w biegunce. Najlepiej udokumentowane działania wybranych szczepów probiotycznych to zapobieganie biegunce

A to już wiesz?  Sprawdzone sposoby na jesienne wieczory

związanej ze stosowaniem antybiotyków oraz w leczeniu ostrej biegunki infekcyjnej. Niektóre (ale nie wszystkie!) szczepy mają potwierdzone działanie we wspomaganiu układu odpornościowego, zmniejszaniu ryzyka atopowego zapalenia skóry oraz w zmniejszaniu nieprzyjemnych dolegliwości jelita nadwrażliwego – wyjaśnia profesor Szajewska
Dla osób cierpiących na schorzenia jelita, bardzo ważne jest aby zażywać preparaty, których skuteczność została potwierdzona w udokumentowanych badaniach. Tylko takie preparaty dają gwarancję złagodzenia dolegliwości chorobowych. Jakość ma w tym przypadku ogromne znaczenie – podkreśla dr hab. Małgorzata Mossakowska z Polskiego Towarzystwa Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelita.
Na rynku znajduje się blisko 100 preparatów probiotycznych, ale tylko niektóre z nich mają działanie udokumentowane badaniami. Ogromne znaczenie dla jakości mikrobiologicznej probiotyków mają warunki przechowywania i data ważności preparatów. Bardzo niepokojące jest, że ponad 60% ankietowanych zamawia probiotyki w aptekach internetowych, a ponad 21 % kupuje preparaty w Internecie na portalach aukcyjnych. Taki produkt, który dociera do odbiorcy, nie wiadomo w jaki sposób jest przechowywany oraz transportowany. Prawdopodobnie może nie zawierać tylu bakterii, ile obiecuje producent na opakowaniu. Badając preparaty dostępne na rynku, w wielu przypadkach stwierdziliśmy zależność, że im bliżej końca terminu przydatności do spożycia, tym mniej bakterii w danym produkcie – mówi prof. dr hab. n. farm. dr n. med. Stefan Tyski, ekspert kampanii „Probiotyk – wybieram świadomie”.
Kampania „Probiotyk – wybieram świadomie” to inicjatywa edukacyjna, nad którą merytorycznie czuwa Rada Programowa, w skład której wchodzą:
• Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, specjalista chorób wewnętrznych, gastroenterolog, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych I Gastroenterologii z Pododdziałem Leczenia Nieswoistych Chorób Zapalnych Jelit CSK MSWiA, prezes Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii
• Prof. dr hab. n. med. Hanna Szajewska, pediatra, kierownik II Kliniki Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, przewodnicząca Sekcji Żywienia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci
• Prof. n. farm. dr hab. n. med. Stefan Tyski, kierownik Zakładu Antybiotyków i Mikrobiologii Narodowego Instytutu Leków, kierownik Zakładu Mikrobiologii Farmaceutycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ekspert Komisji Farmakopei Europejskiej, 2010 r. zastępca Przewodniczącego Komisji Farmakopei Polskiej, Prezes Polskiego Towarzystwa Mikrobiologów.

A to już wiesz?  Z hemofilią przez życie – kompleksowa opieka kolejnym krokiem w leczeniu chorych.

Misją nowej kampanii społecznej „Probiotyk – wybieram świadomie”, jest podniesienie świadomości pacjentów na temat znaczenia jakości probiotyków i mądrego stosowania tylko przebadanych produktów.
Kampanię wspiera:

Mecenasem kampanii jest firma Pharmabest, która rozwija portfolio swoich produktów, kierując się EBM (Evidence Based Medicine), czyli medycyną opartą na dowodach naukowych.
Więcej informacji znajdą Państwo na stronie www.wybieramprobiotyk.pl

O KAMPANII
„Probiotyk – wybieram świadomie” to kampania edukacyjna, mająca na celu podniesienie świadomości społecznej na temat probiotyków.
Pomimo, iż termin „probiotyki” jest powszechnie znany – spotkało się z nim aż 91% respondentów badania opinii przeprowadzonego w maju 2018r. , nie ma dostatecznej wiedzy o zastosowaniu tych preparatów, ich szczepozależności i właściwościach działania. Tylko co 4 ankietowany, przy wyborze probiotyku kieruje się jego jakością.
Celem kampanii „Probiotyk – wybieram świadomie” jest edukacja Polaków na temat probiotyków i korzyści związanych z ich stosowaniem.
Misją projektu jest zwrócenie uwagi pacjentów i uwrażliwienie ich na znaczenie i kryteria prawidłowego wyboru probiotyków, które różnią się między sobą i nie można stosować ich zamiennie. Działanie probiotyków jest szczepozależne. Należy zawsze podczas wyboru preparatu czytać jego skład, aby świadomie decydować się tylko na wartościowe, dobrej jakości produkty, które mają udokumentowane działanie. Probiotyków nie powinno się stosować dowolnie, tylko wybierać je po konsultacji z lekarzem. Ma to szczególne znaczenie w terapii osób cierpiących na schorzenia układu pokarmowego, tj.: wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego – Crohna, zespół jelita drażliwego oraz wspomagająco w biegunkach i powikłaniach antybiotykoterapii.
Kampania „Probiotyk – wybieram świadomie” to inicjatywa, w ramach której zapraszamy do podjęcia debaty medialnej na temat znaczenia jakości probiotyków, zwłaszcza w leczeniu pacjentów z chorobami jelit.

Nad merytoryką kampanii czuwa Rada Programowa, w skład której wchodzą:

Prof. dr hab. n. med. Grażyna Maria Rydzewska
Kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Gastroenterologii z Pododdziałem Leczenia Nieswoistych Zapalnych Chorób Jelit CSK MSWiA, Prezes Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Prezes Polskiego Klubu Trzustkowego, członek zarządu Międzynarodowego Klubu Trzustkowego, wieloletni Konsultant Krajowy w dziedzinie gastroenterologii.

A to już wiesz?  Olejek Rokitnikowy

Prof. dr hab. n. med. Hanna Szajewska
Kierownik Kliniki Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Redaktor Naczelny Journal of Pediatric Gastroenterology & Nutrition. Koordynator lub uczestnik wielu międzynarodowych programów badawczych, w tym projektów Unii Europejskiej (PREVENTCD, NUTRIMENTHE, Early Nutrition). Członek European Society for Pediatric Gastroenterology, Hepatology and Nutition (ESPGHAN), w tym Sekretarz Generalny ESPGHAN (2009-2012).

Prof. n. farm. dr hab. n. med. Stefan Tyski
Kierownik Zakładu Antybiotyków i Mikrobiologii Narodowego Instytutu Leków. Kierownik Zakładu Mikrobiologii Farmaceutycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Ekspert Komisji Farmakopei Europejskiej. W 2010 r. został powołany na Zastępcę Przewodniczącego Komisji Farmakopei Polskiej. Członek Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych. W 2017 r. został wybrany na Prezesa Polskiego Towarzystwa Mikrobiologów.

Kampanię „Probiotyk – wybieram świadomie” wspiera:

Mecenasem kampanii jest firma Pharmabest, która rozwija portfolio swoich produktów, kierując się EBM (Evidence Based Medicine), czyli medycyną opartą na dowodach naukowych.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy